UPDATE ON OUR UNION ELECTION:

Penn admin has moved to postpone graduate student workers’ union election. The new dates and location are yet to be determined, but Penn grad workers are fighting to make sure our union election happens as soon as possible.

Stay tuned for more information. As soon as Penn grad workers have new dates, a location, and other election details, it will be crucial that we all help spread the word to our coworkers and ensure even greater turnout on election day.

We Are GETUP-UAW

 

We’re Having an Election!

We are graduate student teaching and research employees at the University of Pennsylvania forming a union to improve our working conditions at Penn and to strengthen our collective voice as teaching and research assistants locally and nationally. Check out our website to learn more and get involved.

 

Join us: vote yes to form our union!

We are graduate student employees working in over 100 departments and programs across the University of Pennsylvania. We will be voting YES to form a union in order to negotiate improvements to our working conditions and have a stronger voice for graduate workers at Penn. We are voting YES to form GETUP-UAW, and we hope you’ll join us by pledging to vote YES too!

Aaron Schankler, Chemistry

Abe Eafa, Chemistry

Abigail Ballantyne, History and Sociology of Science

Abigail Ridler, Cell and Molecular Biology: Developmental, Stem Cell, and Regenerative Biology

Adina Goldstein, Teaching, Learning, and Teacher Education

Aditya Srinivasan, Biotechnology

Adrien, History and Sociology of Science

Ahlenne Abreu, Cancer Biology & Pharmacology

Aidan Fielding, Biology

Aidan Grant Gomez, Chemistry

Akhil P. Veetil, South Asia Studies & Comparative Literature

Alan Boka, Biochemistry and Molecular Biophysics & Physiology

Alara Hanci, Law

Alessandra Dominguez, Art and Archaeology of the Mediterranean World

Alex Gordienko, Psychology

Alex Nguyen, Classical Studies

Alexa Salas, Law

Alexandra Casison, Demography

Alexis Hernando Cubas, Spanish and Portuguese

Alice Wang, Genomics and Computational Biology

Aliyah Bixby-Driesen, Anthropology

Amelia Carter, History and Sociology of Science

Amelia Klein, Electrical and Systems Engineering

Amy Germer, Physics and Astronomy

Amy Guillotte, Teaching, Learning, and Teacher Education

Amy Metlay, Chemistry

Anahita Kumar, Human Development and Quantitative Methods

Ananth Srinivas, Earth and Environmental Sciences

Andra Metcalfe, Law

Andrea Andress Huacachino, Biochemistry and Biophysics

Andres Villatoro, Sociology

Andrew Bookbinder, Law

Andrew Kennedy, Landscape Architecture and Regional Planning

Andrew Kwon, Mathematics

Andrew Nguyen, Neuroscience

Angie Whistler, Education, Culture, and Society

Anjali DasSarma, Annenberg School for Communication

Anju Parvathy Biju, Comparative Literature

Anna Apostolidis, History

Anna Luurtsema, Anthropology

Annastelle Cohen, Cell and Molecular Biology: Genetics and Epigenetics

Anne-Marie Zaccarin, Electrical and Systems Engineering

Anni Moore, Genomics and Computational Biology

Anthony Loprete, Bioengineering

Antoine Haywood, Annenberg School for Communication

Anton Xue, Computer and Information Science

Antonia Offen, Earth and Environmental Sciences

Aoife O’Farrell, Bioengineering

Apurva Ashok Prasad, Comparative Literature & South Asia Studies

Aria Garrett, Pharmacology

Ariel Bates, English

Asa Seresin, English

Ashley Weiss, Cell and Molecular Biology

Ashvi Jain, Bioengineering

Assil Frayha, Annenberg School for Communication

Astrid Ramos-Rolón, Neuroscience

Atharva Ankush, Genetics

Audrey Jaquiss, Political Science

Austin King, Cell and Molecular Biology: Genetics and Epigenetics

Austin Svedjan, English

Autumn R. Melby, Anthropology

Ayesha Sheth, South Asia Studies

Baird Howland, Annenberg School for Communication

Benjamin Wales-McGrath, Genetics and Epigenetics

Berkay Uslu, Electrical and Systems Engineering

Bernardo de Moura, Economics

Bibit Bianchini, Mechanical Engineering and Applied Mechanics

Borna Saeednia, Chemistry

Brandon Harrison, Education Policy

Brendan Mahoney, Annenberg School for Communication

Brett Vincenzini, Chemistry

Bruce Lee, Electrical and Systems Engineering

Caitlin Frazee, Bioengineering

Caitlin Mccabe, Immunology

Callie Crawford, Biochemistry and Molecular Biophysics

Calvin Beck, Computer and Information Science

Cameron Thompson, Physiology

Canning Wang, Chemistry

Carl Bannerman, Cell and Molecular Biology: Microbiology, Virology, Parasitology

Carlos Pondevida, Bioengineering

Caroline Wechsler, M.D./PhD., History and Sociology of Science

Carter Merenstein, Genomics and Computational Biology

Catherine Ubri, Neuroscience

Catherine Wingrove, Pharmacology

Chaewon Lee, Sociology

Charles Bond, Cell and Molecular Biology: Cell Biology, Physiology, and Metabolism

Charlotte Williams, Anthropology

Chelsea Cohen, Anthropology

Ching Chen, Chemistry

Chloe Ahn, Annenberg School for Communication

Chris Wodicka, School of Social Policy and Practice

Christen Hammock Jones, History

Christian Tirrito, Biology

Christian Uruburo, Chemistry

Christiana Dillard, Annenberg School for Communication

Christina Bardjis, Biology

Christopher Demellier, Physics and Astronomy

Christopher G. LaMack, Anthropology

Christopher Sojdak, Chemistry

Claire Elliot, Religious Studies

Claire Ma, Political Science

Claire Sabel, History and Sociology of Science

Claire Wan, Literacy Studies

Claire Woodward, Biochemistry & Molecular Biophysics

Clancy Murray, Political Science

Clarasophia Gust, Landscape Architecture

Claudia Lovell, Cell and Molecular Biology

Cole Meldorf, Physics and Astronomy

Connor Devine, Bioengineering

Coral Kasden, Cell and Molecular Biology

Daelan Roosa, Mechanical Engineering and Applied Mechanics

Dajia Ye, Biology

Dan Boehmler, Cell and Molecular Biology: Cancer Biology

Dan Premawardena, Education, Culture, and Society

Daniel Aldridge, Immunology

Daniel Feshbach, Computer and Information Science

Daniel Hui, Genetics

Daniel Jaar, Economics

Daniel Kim, Microbiology

Daniel Morreale, Cell and Molecular Biology: Microbiology, Virology, Parasitology

Daniel Morris, Microbiology

David Bakalov, Bioengineering

De’Vonte Tinsley, History

Deepaboli Chatterjee, Political Science

Dejah Adams, Political Science

Delaney Wilde, Bioengineering

Derek Kennedy, Political Science

Devin Kelly, Biochemistry and Molecular Biophysics

Dhyanam Shukla, Cell and Molecular Biology

Diana Negron, City and Regional Planning

Dominique Brooks, Cell and Molecular Biology

Dominique Doyle, Cell and Molecular Biology: Developmental, Stem Cell, and Regenerative Biology

Dora Von Trentini, Chemistry

Ebbi Boehm, Architecture

Eileen Ying, English

Elam Boockvar-Klein, City Planning

Eleftherios Ioannidis, Computer and Information Science

Eli Fastow, Materials Science and Engineering

Eli Margolin, Computer and Information Science

Eliana von Krusenstiern, Pharmacology

Elise Parrish, Sociology

Elizabeth Schell, Electrical and Systems Engineering

Ellis Buckminster, Mathematics

Elspeth Gow, History and Sociology of Science

Emily Aunins, Cell and Molecular Biology: Microbiology, Virology, Parasitology

Emily Beeman, Materials Science and Engineering

Emily Curran, Sociology

Emily Hyatt, Neuroscience

Emily Meyer, Neuroscience

Emma Fischer, Neuroscience

Emma Jacobs, History of Art

Emma Koropp, Earth and Environmental Sciences

Emma Welter, Cell and Molecular Biology

Emmy Talian, Literacy Studies

Erica Suh, Genomics and Computational Biology

Ernest Park, Physics and Astronomy

Eshwar-ram Arunachaleswaran, Computer and Information Science

Estefanie Aguilar Padilla, Higher Education

Ethan Blackwood, Neuroscience

Ezra Lebovitz, Comparative Literature

Farrah Rahaman, Annenberg School for Communication

Federico Cimini, Data Science

Fernanda Holloman, Genetics

Freddy Purnell, Biology

Gabrielle Ho, Bioengineering

Gary Wang, Bioengineering

George Lin, Psychology

Gianna Perez, Neuroscience

Givi Kadagishvili, Chemistry

Grace Barry, Quantitative Methods

Grace Park, Biochemistry & Molecular Biophysics

Greg Lanzalotto, Operations, Information Management and Decision Processes

Griffin Brewer, Political Science

Guillermo Correa Otero, Chemistry

Gwyneth Fletcher, Ancient History

Hannah Cho, Landscape Architecture

Hannah Gura, Neuroscience

Hannah LeClair, Comparative Literature

Hannah Loo, Neuroscience

Hannah Yamagata, Bioengineering

Hanzhong Luo, Architecture

Hassan Saleem, Landscape Architecture and Regional Planning

Hector Kilgoe, Religious Studies

Helene Langlamet, Annenberg School for Communication

Henrique Laurino Dos Santos, Marketing

Henry Love, Electrical and Systems Engineering

Henry Wilson, Chemistry

Hilah Kohen, Comparative Literature

Holly Smithberger, Architecture

Ignacio Hounie, Electrical and Systems Engineering

Imran Hayat, Mechanical Engineering and Applied Mechanics

Indie Halstead, Comparative Literature

Irvane Ngnie Kamga, School of Engineering and Applied Sciences

Isaiah Rozich, Immunology

Ison Chen, Bioengineering

Jackie Peng, Genomics and Computational Biology

Jackson Bauer, Cell and Molecular Biology

Jacob Cote, Cell and Molecular Biology

Jacob Glenister, Near Eastern Languages and Civilizations

Jacob Myers, English

Jacob Van Hook, Mathematics

Jaffna Mathiaparanam, Cell and Developmental Biology

Jake Nussbaum, Anthropology

James Gesualdi, Cell and Molecular Biology

James Mesiti, Spanish and Portuguese

Jancarlos Montoya, Educational Linguistics

Jared Silberglied, Law

Jason Hagler, East Asian Languages and Civilizations

Jason Pang, Law

Javier R. Ardila, History

Jeanna Sybert, Annenberg School for Communication

Jeffrey Chen, Bioengineering

Jennifer Feng, Anthropology

Jennifer Ko, Epidemiology

Jennifer Paulino, Cell and Molecular Biology: Microbiology, Virology, Parasitology

Jenny Lee, Annenberg School for Communication

Jeongmoon Choi, Chemical and Biomolecular Engineering

Jeremy Steinberg, Religious Studies

Jess Woods, Computer and Information Science

Jessica Wickware, Chemistry

Jiageng Liu, Bioengineering

Jianhua Lim, Bioengineering

Jin Wei, Mathematics

Jina Hyun, History and Sociology of Science

Jingwen Zhang, Electrical and Systems Engineering

João Victor Nery Fiocchi Rodrigues, Sociology

Joe Bondi, Landscape Architecture

Johanna Bernard, Education Policy

John Deschaine, Immunology

John Russell, Chemistry

Jonah Ng, Electrical and Systems Engineering

Jonas Peeters, Finance

Jonathan Chan, Computer and Information Science

Jonathan Dick, English

Jonathan Nadraws, Chemistry

Jordan Williams, Pharmacology

Jorge Acuña, Microbiology

Joseph Flores, Chemistry

Joseph Gallegos, Neuroscience

JS Wu, English

Juan Cerviño, Electrical and Systems Engineering

Juan Elenter, Electrical and Systems Engineering

Julia Flores, Cell and Molecular Biology: Microbiology, Virology, Parasitology

Julia Pelosi-Thorpe, Comparative Literature & Italian Studies

Julian Quiros, School of Social Policy and Practice

Julianna Supplee, Cancer Biology

Kaatje Greenberg, Law & Bioethics

Kaitlyn Shen, Cell and Molecular Biology: Genetics and Epigenetics

Kal Brown, Annenberg School of Communications

Karen Wong, Cell and Molecular Biology: Developmental, Stem Cell, and Regenerative Biology

Kassidy Cantwell, Cell and Molecular Biology: Microbiology, Virology, and Parasitology

Kate Nicole Hoffman, Philosophy

Katelyn Kim, Sociology

Kathryn O’Neill, Sociology & Demography

Kathy Bi, Applied Economics

Katie Mao, Mechanical Engineering and Applied Mechanics

Katie Premo, Immunology

KC O’Hara, History

Keegan Krick, Cell and Molecular Biology: Genetics and Epigenetics

Keenan O’dea, Cell and Molecular Biology

Kelly Kopera, Chemistry

Kelvin Vu, Architecture

Kenji Yeoh, Bioengineering

Kenny Calderon, Chemistry

Kerry McAuliffe, English

Keshava Katti, Electrical and Systems Engineering

Kevin Hernandez, Cell and Molecular Biology: Microbiology, Virology, and Parasitology

Kexin Xu, Chemistry

Khris Trihemasava, Immunology

Kiara Rodríguez-acevedo, Cell and Molecular Biology: Genetics and Epigenetics

Kinjal, Annenberg

Kirby Sokolow, Religious Studies

Kirsten Lee, English

Kirsten Lydic, Annenberg School for Communication

Konstantinos Kallas, Computer and Information Science

Krishan Canzius, Mathematics

Krittin Trihemasava, Immunology

Kyilah Terry, Political Science

Kyla Mace, Pharmacology

Kyle Shaffer, Chemistry

Kyrie Dowling, Computer and Information Science

Langqiu Xiao, Chemistry

Lara Condon, Teaching, Learning, and Leadership

Laura Anderson, Immunology

Laura Hannon, Law

Lauren Bakst, English

Lauren Cominsky, Immunology

Lauren Elizabeth Lee, Medicine, Cardiovascular Insitute

Lauren Perry, Law & Philosophy

Lauren Reich, Cell and Molecular Biology

Lawrence Dunn, Computer and Information Science

Leon Palao III, Biochemistry and Biophysics

Levi Phillips, Law

Lilly Haave, Classical Studies

Lindsay Dusard, Quantitative Methods

Lindsay Graef, Criminology

Lindsey Graham, Education Research

Lisa Wooldridge, Neuroscience & Psychiatry

Liz Hallgren, Annenberg School for Communication

Liz Rose, Comparative Literature

Lizeth Lopez Vazquez, Chemistry

Long Hei, Human Development and Quantitative Methods

Loreilys Mejias, Cell and Molecular Biology

Louis Polcin, Ancient History

Lourdes Contreras, Francophone, Italian and Germanic Studies

Luella Allen-Waller, Biology

Lupita Barrientos, Educational Linguistics

Lydia Mendoza, Cell and Molecular Biology: Microbiology, Virology, and Parasitology

Lyndsay Hastings, Neuroscience

Lynette Shen, History of Art

M.C. Overholt, Architecture

Madeline Bruning, Law

Madison Herling, Chemistry

Maggie Zhou, Neuroscience

Mahdi Sabbaghi Nadooshan, Electrical and Systems Engineering

Mai Liu, Bioengineering

Marc Muhleisen, Mathematics

Marcelina Martynek, Biology

Margot Young, Physics and Astronomy

Maria F Carrera, Cell and Molecular Biology

Maria Merolle, Immunology

Marisa Petticord, Neuroscience

Marissa Maroni, Neuroscience

Mariya Lupandina, Landscape Architecture

Mark Dittmar, Cell and Molecular Biology: Microbiology, Virology, Parasitology

Martha Stone, Neuroscience

Martha Stone, Neuroscience

Masha Long, Bioengineering

Matthew Mouck, Genomics and Computational Biology

Matthew Murphy, Economics

Matthew Tracey, Biochemistry and Biophysics

Matty Hemming, English

Max Furigay, Chemistry

Maya Hale, Neuroscience

Mayank Keoliya, Computer and Information Science

Mayesha Ahmed, Chemistry

McCall Calvert, Biology

Meagan Murray, Law

Megan Bird, Law

Megan MacDonald, Graduate School of Education

Mengting Fang, Psychology

Michael Machold, Mechanical Engineering and Applied Mechanics

Michael Watkins, English

Michelle Roos, Chemistry

Mikaela Martin, Linguistics

Mikaela Wolf-Sorokin, Law

Mimi Hacking, Francophone, Italian and Germanic Studies

Mitchell Zembower, Chemistry

Mohamad Rawas-Qalaji, Pharmacology

Mohammed S Saqib, Bioengineering

Molly Young, English

Monami Nishio, Psychology

Monique Perry, Teaching, Learning, and Leadership

Montita Sowapark, M.D./PhD., Anthropology

Muskaan Beriwal, Computer and Information Science

Naomi Zucker, Anthropology

Nat Rivkin, English

Natalia Aponte Borges, Biology

Neelay Velingker, Computer and Information Science

Neha Joshi, Physics and Astronomy

Neil Fasching, Annenberg School for Communication

Neil Sehgal, Computer and Information Science

Nelida Robles, Cell and Molecular Biology: Microbiology, Virology, and Parasitology

Nicholas Bolden, Cell and Molecular Biology: Microbiology, Virology, and Parasitology

Nick Pangakis, Political Science

Nico Millman, English

Nicolai Apenes, Immunology

Nicole Raniszewski, Biochemistry and Molecular Biophysics

Nikita Borisov, Mathematics

Nipun Kottage, Anthropology

Noa Machover, Landscape Architecture

Nooshin Sadeghsamimi, Anthropology

Nora Reikosky, Education, Culture, and Society & Political Science

Nudrat Kamal, Comparative Literature

Nuri Yi, Biology

Oishi Bardhan, Immunology

Oliver Atwood, Landscape Architecture

Olivia Larson, Psychology

Oriol González Casasús, Economics

Parker LaMascus, Mechanical Engineering and Applied Mechanics

Patrick Exconde, Biochemistry and Molecular Biophysics

Patty Colosi, Cell and Molecular Biology: Cell Biology, Physiology, and Metabolism

Penelope Lusk, Education, Culture, and Society

Polina Holubovska, Chemistry

Priyanjali Sinha, Landscape Architecture

Qiran Shang, Architecture

Rachel Clement, Immunology

Rachel Dickerson, Anthropology

Rachel Serafin, Microbiology

Rachele Ciulli, Marketing

Rachita Saxena, Landscape Architecture and Regional Planning

Rae Fanella, Law

Rae Herman, Neuroscience

Raghu Arghal, Electrical and Systems Engineering

Rain Jacobson, Fine Arts

Rami Kanafani, Architecture

Ran Wang, Sociology

Ranjani Ramasubramanian, Bioengineering

Razan Idris, History

Rebeca Aquino Ventura, Cell and Molecular Biology: Gene Therapy and Vaccines

Rebecca Carrillo, Environmental Studies

Rehan Kumar, Mechanical Engineering and Applied Mechanics

Rehana Odendaal, Education, Culture, and Society & Sociology

Renee-tyler Morales, Bioengineering

Rheem Brooks, Law & Wharton

Riku Sayuj, Education

Robert Vigar, Anthropology

Romie Azor, Biochemistry and Molecular Biophysics

Ronit Schwartz, Cell and Molecular Biology

Rosed Serrano, English

Rupa Khanal, Biology

Rushnae Kabir, Religious Studies

Ruth Penberthy, Landscape Architecture

Ryan Wheat, Psychology

Sam Franz, History and Sociology of Science

Sam Perlstein, Psychology

Sam Preza, Bioengineering

Sam Schirvar, History and Sociology of Science

Samaita Jana, School of Social Policy and Practice

Samantha Fritz, Philosophy

Samantha Stephen, School of Social Policy and Practice

Samuel Garfinkle, Biochemistry and Molecular Biophysics

Samuel Pollock, Bioengineering

Sara Alexander, Microbiology

Sara Meloni, History and Sociology of Science

Sarah Applebey, Neuroscience

Sarah Eskandari, History

Sarah Ferrigno, Neuroscience

Sarah Gagnon, Neuroscience

Sarah O’Neill, Pharmacology

Sasha Dilan Krugman, English

Sebastian Dilones, Chemistry

Seewon Choi, Computer and Information Science

Segovia Garcia, Cell and Molecular Biology: Developmental, Stem Cell, and Regenerative Biology

SeSe Nguyen, Finance

Shahab Chizari, Bioengineering

Shane Bugni, Architecture

Sheel, Biology

Shelby Weathers, Psychology

Sheridan Macy, Law & History

Shervin Khalafi, Electrical and Systems Engineering

Sierra Caley, Landscape Architecture and Regional Planning

Silvia Teliz, Annenberg School for Communication

Sim Gill, Annenberg School for Communication

Simon Bohn, Neuroscience

Simone Darkoa-Larbi, Computer and Information Science

Sirwan Renas, Political Science

Sonresa Molina-Vidales, Cell and Molecular Biology: Microbiology, Virology, Parasitology

Sophie Gray-Gaillard, Immunology

Stefan Peterson, Cell and Molecular Biology

Stephanie Uroda, Neuroscience

Stephen Lee, Bioengineering

Sung-Ya Lin, Biology

Suzana Hossain, Cell and Molecular Biology: Microbiology, Virology, and Parasitology

Suzanna Rachimi, Immunology

Sydney Negus, Educational Linguistics

Ta-jung Chiu, Chemistry

Taely Freeman, Architecture

Tanay Bhandarkar, Physics

Tanya Vaidya, Political Science

Tayeba Batool, Anthropology

Taylor Dysart, History and Sociology of Science

Taylor Miller-Ensminger, Microbiology

Taylor Senay, Microbiology

Taylor Yount, Cell and Molecular Biology: Microbiology, Virology, and Parasitology

Teddy Williamson, Cell and Molecular Biology: Developmental, Stem Cell, and Regenerative Biology

Tejas Harad, Annenberg School for Communication

Tess Bernhard, Teaching, Learning, and Teacher Education

Thomas Collins, English

Timmy Straw, Comparative Literature

Timothy Dorr, Annenberg School for Communication

Tom Etienne, Annenberg School for Communication & Political Science

Tom Ko, Chemistry

Tram Anh Nguyen, Genomics and Computational Biology

Tre Williams, Chemistry

Tyler Re, Philosophy

Tyler Reagle, Chemistry

Umar Aly, International Educational Development

Valeria Vigo, Cell and Molecular Biology: Microbiology, Virology, and Parasitology

VanJessica Gladney, History

Victoria Lovins, Microbiology

Vinay Mallikaarjun, Teaching, Learning, and Teacher Education

Violet Ullman, Bioengineering

Vishwanath E.V.S., Annenberg School for Communication

Walker Gosrich, Mechanical Engineering and Applied Mechanics

William Benman, Bioengineering

William Yang, Mechanical Engineering and Applied Mechanics

Wonil Jung, Chemistry

Xianfei Xu, Chemistry

Xiang Ji, Chemistry

Xijing Gong, Bioengineering

Xinmeng Huang, Applied Math and Computational Science

Yajna Sanguhan, Political Science

Yamilée Morency, Chemical and Biomolecular Engineering

Yara Damaj, Political Science

Yifan Wu, Bioengineering

Yifei Li, Computer and Information Science – PhD

Yong June Choe, Linguistics

Young Ahn, Economics

Yuhui Wang, Materials Science and Engineering

Zachary Gardner, Cell and Molecular Biology: Genetics and Epigenetics

Zachary Lanzar, Immunology

Zain Aamer, Computer and Information Science

Zhiheng You, Economics

“As an international student, the last few years have exemplified how precarious our position can be in a foreign country. It was exhausting and near-impossible to juggle housing, funding and visa/immigration uncertainties all at the same time. Knowing that a union will have my back is the only way I can give a hundred percent to the academic demands of grad school!”

AYESHA SHETH

South Asia Studies

“Whether you have issues in the workplace or not, we work in a system where student workers have very little power. I support a union so we can advocate for more fair treatment of graduate students and more mechanisms by which important issues can be addressed.”

JEFFREY MCNEIL

Chemistry

“I constantly worry about my finances and all of the debt I’ve accumulated since coming to Penn. This, as well as working 7 days a week, makes it extremely hard to visit family across the country which can become isolating and lonely. A union will ensure fair pay, as well as (hopefully) relieve the financial burden of many grad student workers, like myself. In solidarity!

VANESSA B. SANCHEZ

Neuroscience

“My undergrad institution had a very strong union and now I feel vulnerable without one. While I have good working conditions and decent benefits, I know that is not the case for all students, and I know the benefits I do have are all subjective to change at the university’s whim. A union would help make conditions and benefits better and more equitable for all students, and a contract would also protect against changes to these conditions.”

DELANEY WILDE

Bioengineering